Podeli sa prijateljima

Da li je online učenje pravi izbor za tebe?

Da li je online učenje pravi izbor za tebe?

5. mart 2018.
  • Da li je online učenje tvoja priča sa srećnim krajem?

Postoje istinite priče o ljudima koji su naučili programiranje, web dizajn ili neku drugu oblast bukvalno u svojoj pidžami i ubrzo pronašli dobar posao.

Kad ovo čuješ, odmah poželiš da upišeš neki online kurs, zar ne? Lako je zamisliti učenje kod kuće.
Međutim, svaka priča sa srećnim krajem ima uvod i zaplet, kada glavni junak nailazi na iskušenja i prepreke pa u jednom trenutku nije siguran da će doći do svog cilja.

  • Kako da znaš da si u pravoj priči?

Pre nego što doneseš konačnu odluku o upisu bilo kog online kursa i pre nego što platiš, treba da razmisliš i da se informišeš.

Prvo, šta želiš da učiš?
Programeri su traženi, ali ne mora sve biti programiranje.

Raspitaj se. Pozovi školu, šalji mejlove, pitaj prijatelje i istražuj. Niko ti neće zameriti ako nešto ne znaš, a želiš da naučiš. Smešni su oni koji misle da znaju sve.

Postoji mnogo, mnogo IT oblasti koje ne možeš da učiš bez predznanja. Od svake ozbiljne škole novih tehnologija dobićeš predlog i savet šta je za tebe dobro, a šta nije. Ne nasedaj na priču da upišeš obuku i da ćeš se uklopiti u toku časova, a nemaš predznanje.

Jednostavno, ne može web razvoj svakome tek tako da ide od ruke. I to nema veze sa godinama ili sa prethodnim školovanjem. Ima veze sa interesovanjima i sa upornošću.

  • Dakle, možda je pred tobom svetla budućnost u nekoj IT firmi, a možda i nije. Kako to da znaš?

Tu su besplatni online kursevi. Možeš ih naći i upisati na našem sajtu.

Pogledaj i naš YouTube kanal gde imaš priliku da slušaš neke lekcije koje su u okviru online obuka.
Ako planiraš da ozbiljno učiš online i da se zaista baviš onim što naučiš, iskoristi besplatnu priliku da čuješ šta ti se nudi.

Videćeš da li ti prija da slušaš predavača, da li je gradivo komplikovano, kako da pratiš predavanja i radiš zadatke. Sve će ti biti mnogo jasnije.

  • Uvod u priču sa srećnim krajem ovde se ne završava.

U prvom delu upoznaješ školu, kurseve, gradivo i predavače. U drugom delu uvoda u priču o online učenju upoznaješ sebe.

Ako do sada nisi završio neki online kurs, treba da znaš da učenje kod kuće ima mnogo prednosti, ali i mana.
Podrazumeva se da nećeš gubiti vreme na spremanje, put do škole i nazad. Ovo je velika prednost online učenja.

Međutim, koliko god da je u kući lepo i prijatno, uvek nešto odvlači pažnju. Dok doručkuješ, popiješ kafu i pročitaš vesti, vreme za učenje prođe bez pitanja.

Ako si dovoljno disciplinovan da bez izgovora nekoliko sati dnevno provedeš učeći i da zatim uradiš i pošalješ domaći zadatak - upiši online obuku.

Upiši online obuku i ako živiš daleko, zaposlen si ili zbog obaveza nemaš mogućnost da dolaziš na časove u tačno određeno vreme. Tu je stvar jasna.

Kad smo kod jasnih i nejasnih stvari, znaš da možeš da pitaš predavača. Ako učiš online, treba da zapišeš pitanja i zakažeš konsultacije.

Oni koji uče u školi takođe zakazuju konsultacije, ali imaju mogućnost i da u toku predavanja postave pitanje. Plus mogu da se konsultuju i sa kolegama iz klase.

Ako si dovoljno strpljiv da beležiš ono što ti nije jasno, da sačekaš konsultacije i da pažljivo slušaš predavača - upiši online obuku.

Razmisli šta ti više odgovara. Poznaješ sebe i svoje navike pa ćeš sam doneti pravu odluku.

Treba da znaš i da je cena online kursa povoljnija od cene obuka u učionici. Mnogo je razloga za ovo, ali o detaljima ćemo kasnije.

Uglavnom, ako misliš da možeš online da učiš i da naučiš - upiši obuku, mi smo tu da pomognemo kad zatreba.

Ali priča sa srećnim krajem ovde se nije završila. Jedva i da je počela. Zato pažljivo pročitaj sledeće tekstove.


P. S. Obraćanje osobi muškog roda u ovom tekstu isključivo je iz stilskih razloga i nema nikakve veze sa rodnom (ne)ravnopravnošću. Usavršavanje u IT oblastima podjednako dobro ide od ruke i damama. One su nekada posvećenije i odgovornije. Našu veliku podršku ima svako ko se trudi i želi da bude bolji.