Istine i zablude o online učenju

3. mart 2018.

Broj ljudi u koji su upisali i završili neki online kurs sve je veći. Samim tim raste i poverenje u ovakav način učenja.

Međutim, i dalje postoje neke neosnovane priče da onaj ko uči kod kuće neće znati dovoljno.

Pošto želimo da zaustavimo te glasine ili da ih bar malo promenimo, napravili smo listu najčešćih zabluda u vezi sa online učenjem.

ZABLUDA 1: Teže ćeš se zaposliti ako završiš online kurs.
ISTINA: Teže ćeš se zaposliti ako nešto nisi naučio. Veliki broj poslodavaca siguran je da znanje koje si stekao učenjem online može biti isto kao i znanje koje učenici usvajaju u učionici.
Kada apliciraš za posao u nekoj IT kompaniji, najmanje je važno gde si učio. Važno je samo šta znaš i da li to umeš da primeniš.

ZABLUDA 2: Škole sa dobrom reputacijom nemaju online kurseve.

ISTINA: Da li znaš gde danas rade učenici Krojačeve škole? Pogledaj njihove portfolio sajtove, raspitaj se kako se dobija sertifikat naše škole i pročitaj programe obuka - koliko traju, šta se uči i ko su predavači.
Online obuke Krojačeve škole pravljene su isključivo na osnovu iskustva i programa u učionici. Sve manje i lakše od toga bilo bi degradiranje škole i njenih učenika. E-learning platforma pripremana je sa ciljem da svi učenici znaju isto.

ZABLUDA 3: Online obuke i kursevi se lakše završavaju.

ISTINA: Nema razloga da, na primer HTML5, CSS3 ili JavaScript, budu lakši ako učiš online. Ove oblasti ne mogu da se nauče ako nešto preskačeš i zaboravljaš. Kada imaš dobar program i predavača, samodisciplinu i odgovornost u učenju, biće ti i teško i lako kao što je učenicima koji uče u školi.

ZABLUDA 4: Ako učiš online, izolovan si i usamljen.

ISTINA: Iskreno, možeš biti izolovan i usamljen i kada učiš u učionici.
Kada slušaš lekcije kod kuće, bićeš skoncentrisaniji, jer ti pitanja, razgovori i dodatna objašnjenja koja su upućena drugima neće odvlačiti pažnju i trošiti energiju.
Psssst! Samo da znaš, kada si online učenik, možeš lepo da shvatiš šta ti nije jasno, formulišeš pitanja i razgovaraš sa predavačem, a da ti neko drugi ne upada u reč, jer to ume baš da iznervira.

ZABLUDA 5:
Imaš sve vreme ovog sveta da završiš online kurs.
ISTINA: Ako misliš da ćeš odslušati čitav online kurs ili obuku kada se prvi put uloguješ, grdno se varaš.
Odlaganje učenja nije rešenje. To dobro znaš.

Tačno je da su online kursevi Krojačeve škole zauvek tvoji. Ali nisi ih kupio da bi čekali, već da naučiš ono što želiš i da primeniš to znanje. Zatim da nađeš posao pa da usavršavaš ono što si naučio. Nema stajanja i čekanja u IT svetu.

P. S. Obraćanje osobi muškog roda u ovom tekstu isključivo je iz stilskih razloga i nema nikakve veze sa rodnom (ne)ravnopravnošću. Usavršavanje u IT oblastima podjednako dobro ide od ruke i damama. One su nekada posvećenije i odgovornije. Našu veliku podršku ima svako ko se trudi i želi da bude bolji.