Online obuke za firme

2. april 2018.

Da bi firma napredovala, neophodno je da napreduju i zaposleni. Da znaju više i stiču nove veštine. Odnosno, da pohađaju stručne treninge i obuke.

Međutim, mnoge kompanije se ne odlučuju za ovaj korak, jer vlada neosnovano mišljenje da profesionalno usavršavanje zaposlenih oduzima mnogo vremena i novca.

Možda je nekada bilo tako.

Danas eLearning platforme pružaju maksimalnu fleksibilnost u učenju.
Pored toga, online učenje u velikoj meri smanjuje troškove, štedi vreme i novac koje bi zaposleni izgubili pohađanjem obuka u školi.

Ciljevi i mogućnosti kompanija konačno mogu da budu na istom putu. Zato navodimo nekoliko ključnih razloga za izbor online obuka za firme.

• Niži putni troškovi ili troškovi zakupa prostora

Gde god da je vaša firma, neophodno je da zaposlenima platite putne troškove do škole gde bi pohađali obuku. Cena je veća ako imate poslovnice u drugim gradovima iz kojih kolege treba da putuju.

Postoji varijanta da iznajmite prostor gde bi mogli da uče i slušaju predavanja. I to je trošak. Koliko god da je taj prostor u blizini firme.

Čak i ako se obuka odvija u vašim kancelarijama, plaćate troškove dolaska predavača.

Dakle, obrni-okreni, ove troškove ne možete da izbegnete. Postoji varijanta da se odlučite za online obuke. Izračunajte koliko ćete uštedeti kada lokacija za učenje ne bude važna.

• Minimum izgubljene produktivnosti

Ovo se može smatrati indirektnim troškom, ali finansijski iznos je na kraju veliki.

Prvo, razmislite koliko gubite kada su zaposleni odsutni, odnosno kada pohađaju obuku.

Ako se dogovorite da vaše kolege odlaze na časove pre ili posle posla, problem je umor i gubitak koncentracije za rad.

Izračunajte koliko gubite sa neproduktivnim osobljem.

Onda razmotrite opciju da kolegama ponudite priliku da se usavršavaju i uče kad njima odgovara. Kod kuće ili u prostorijama firme, sasvim je nebitno. Važno je samo da znanje koje steknu donese rezultate.

• Online obuke kreirane po zahtevima kompanije

Ako je zaposlenima u vašoj firmi potrebno stručno usavršavanje, pre nego što donesete konačnu odluku o obuci, detaljno se raspitajte o gradivu.

Najbolje je da potražite program po časovima i to će vam svaka ozbiljna škola poslati.

Razloga za ovo ima više. Verovatno vaše kolege već imaju neko predznanje pa nema potrebe da gube vreme slušajući ono čime se već bave.

Ukoliko se radi o sasvim novoj oblasti koju zaposleni iz vaše firme treba da nauče, najisplativije će biti ako tražite da se obuka kreira po zahtevima firme.

Prvo, zato što ćete dobiti konretne primere, zadatke i rešenja. Fokus će biti na ciljevima vaše firme.
Drugo, zato što će više kolega imati mogućnost da pohađa obuku.

Razmislite koliko jednoj firmi znači kada ima zaposlene koji vladaju vladaju veštinama ključnim za uspeh i rast biznisa.

Zaista ima još mnogo razloga zbog čega je danas bolje da jedna kompanija izabere online obuke. Naveli smo samo neke.

I to one najvažnije: vreme, novac i ostvarivanje ciljeva.