26. oktobar 2016.

Danilo, reci nam nešto o sebi kao predavaču i full-stack developeru.

Nekoliko godina unazad bavim se predavanjem web tehnologija. Moj pristup Javascript-u, kao nečemu vrednom izučavanja, a ne puke primene u poslu, opredelio me je ka osposobljavanju budućih IT developera. Potrebe studenata motivisale su me i usmeravale ka konstantnom istraživanju i usvajanju novih znanja. Na osnovu svega što mi je do sada poznato, tvrdim da je biti full-stack Javascript developer vrhunac razvoja današnjeg programera.

Kao svaki mladi developer, i ja sam lutao. Učio Javu, PHP, Python i Javascript. Javascript je delovao najlakše, ali nedostajala mu je moć ostalih jezika. U stvari,  bio je striktno vezan za browser. Pojavom NodeJs-a, sve mane Javascript-a pretvaraju se u njegove prednosti,  a time se i moja pažnja usmerava ka njemu.

U svakoj firmi u kojoj sam radio, vrlo brzo sam se našao u poziciji da objašnjavam kolegama principe i pravila po kojima programi funkcionišu. Bukvalno su tražili od mene da ih obučavam, te se vremenom pokazalo da imam talenat da objasnim ono što poznajem. I eto mene među predavačima!

Pre svega, svakom ko se upoznao sa HTML-om i CSS-om . Javascript je zaista neizostavni deo web sveta i sa malo poznavanja možete dati jednoj web stranici potpuno novu dimenziju.

Kome ne preporučuješ?

Da li je polaznicima nakon obuke potrebno dodatno učenje da bi pronašli posao?

IT svet proširuje svoja znanja ogromnom brzinom. Ko želi da bude u korak s trendovima, moraće da se posveti istraživanju novina i konstantnom unapređivanju svojih znanja.

Podrazumeva široko razumevanje savremenih web tehnologija. Sam termin full-stack znači da ste spremni da se suočite sa raznim zahtevima, kako frontend, tako i backend programiranja. To nam, na sreću, omogućava Javascript!

Opšte poznavanje rada na računaru, razumevanje HTML i CSS jezika bili bi idealni.

Inače, u utorak, 1. novembra svi mogu doći na Otvorenu učionicu Krojačeve škole i postaviti pitanja u vezi sa obukama i školom. Prijave nisu potrebne, jer će čitav tim Krojačeve škole biti na okupu od 16 do 20h.

Dobro došli!