Saveti za uspešno online učenje

4. mart 2018.

Nastavljamo priču u kojoj ćeš shvatiti da li je online učenje pravi izbor za tebe. Da se razumemo, ovde govorimo o ozbiljnom učenju. Zato što Krojačeva škola sprema ozbiljne online kurseve i obuke.

Slušaš predavače koji već godinama prenose znanje učenicima u učionici. Pripremili su program obuke za tebe, jer iz nekog ličnog ili poslovnog razloga možeš da učiš samo online. Prilagodili su lekcije da ti bude najlakše da pratiš i shvatiš.

Tokom časova u učionici mislili su i na tebe i zapisivali sve što je važno za kreiranje online lekcija. Verovao ili ne, predavači znaju šta ti neće biti jasno i šta ćeš odmah zaboraviti. Zato ti daju konkretne vežbe i domaće zadatke. Prate šta radiš i zadovoljni su kada nešto savladaš.

Zato budi ozbiljan u svojoj želji da učiš i napreduješ.

Šta je važno kada upišeš online obuku i dobiješ sve pristupne podatke da slušaš lekcije?
Da budeš produktivan.

Evo kako to možeš da postigneš:

• NAPRAVI RASPORED
    Potrudi se da učiš u tačno određeno vreme svakog dana. Zamisli da si upisao obuku u učionici. Da li bi te predavači i kolege iz klase čekali dok popiješ kafu sa drugarima, da se završi još jedna epizoda serije ili pređeš jedan nivo igrice? Ne bi te oni čekali i kad kažeš da moraš da usisaš stan. Zato poštuj vreme koje je rezervisano isključivo za učenje.

• STVORI RADNU ATMOSFERU
    Kada uđeš u učionicu, na stolovima ćeš videti ono što je učenicima potrebno, a to su računar i miš. Kasnije neko stavi svesku i olovku. I to je to. Nema šoljica kafe od juče, nema keksa i kikirikija. Učenje je ozbiljan posao i ne dozvoli da ti neke sporedne stvari odvuku pažnju.
    Stvori atmosferu kao u učionici.

• POSTAVI CILJEVE
    Kada sebi daješ dnevne, nedeljne i mesečne zadatke i redovno ih ispunjavaš, uspeh ne može da te zaobiđe. Napravi dugoročne i kratkoročne ciljeve i način kako ćeš ih ostvariti. Najbolje je da sve zapisuješ i štikliraš kada završiš ono što si planirao.

Videćeš koliko ćeš biti zadovoljniji i motivisaniji da radiš i učiš više. Naravno, nemoj da zaboraviš da nagradiš sebe zbog postignutog cilja. Smisli neku simboličnu nagradu, priušti sebi gledanje filma ili dugu šetnju.

• ZAMISLI SEBE
    Sada učiš da bi jednog dana radio ono što voliš i od toga lepo živeo. Možeš da zamisliš sebe za nekoliko godina u nekoj dobroj firmi, ako želiš takav posao. Ili možda želiš da radiš kod kuće, lepo zarađuješ i sam raspoređuješ svoje radno vreme. Može i tako. Važno je da ćeš biti bezbrižniji i zadovoljniji. Samo ako sada daš sve od sebe i učenje shvatiš ozbiljno.

• VEŽBAJ!
    Nije lako savladati na primer web dizajn ili programiranje. Kada odslušaš predavanja, pročitaš skripte i uradiš domaće zadatke, nisi stavio tačku. Čeka te najvažniji deo - vežbanje. Postavljaj sebi zadatke, reši ih pa smisli nove. Izazivaj sebe i pomeraj granice, tako ćeš najbolje naučiti. Shvati online učenje kao neku vrstu sporta koji donosi dobru i dugoročnu nagradu.

P. S. Obraćanje osobi muškog roda u ovom tekstu isključivo je iz stilskih razloga i nema nikakve veze sa rodnom (ne)ravnopravnošću. Usavršavanje u IT oblastima podjednako dobro ide od ruke i damama. One su nekada posvećenije i odgovornije. Našu veliku podršku ima svako ko se trudi i želi da bude bolji.