Šta je web dizajn i ko je web dizajner

4. novembar 2010.

Opis zanimanja - web dizajner ""
Dobar dizajn pretvara potencijalne klijente u sigurne klijente.""

Šta je web dizajn?
U okviru jednog web projekta, web dizajner je osoba kojoj je povereno osmišljavanje i realizacija samog lica web prezentacije, odnosno interfejsa koji se nalazi pred klijentima-posetiocima web stranica. Pored web dizajnera, u procesu izrade web prezentacije učestvuju i programeri, SEO i marketing tehničari, Flash developeri i mnogi drugi, u zavisnosti od obima projekta.

Web dizajn je primenjena umetnost koja komunicira, edukuje, omogućava, zahteva ili relaksira. Zadatak web dizajnera je da koristeći elemente koji čine web dizajn (boja, tipografija, tekstura, svetlost, kompozicija...) i sam sadržaj web prezentacije (tekst, slike, multimedija), kreira ugodan i za korisnike intuitivan i lak interfejs za korišćenje. Atmosfera kojom odiše jedna web prezentacija, direktno utiče na uspešnost web stranice - dobar dizajn pretvara potencijalne klijente u sigurne klijente.

Kako postati web dizajner?
Posao web dizajnera obuhvata nekoliko oblasti i veoma često se od web dizajnera očekuje poznavanje internet marketinga, programiranja kao mnogih drugih kreativnih i tehničkih oblasti koje ulaze u okvir jednog web projekta.

Da biste izašli u susret svim ovim zatevima potrebno je uložiti mnogo truda i napora kako biste savladali sve tehnike i uskladili ih sa zahtevima klijenata.

Iako ne postoje zvanične obrazovne institucije iz oblasti web dizajna, dizajneri se edukuju alternativnim načinima, prisustvom i aktivnošću na stručnim forumima, blogovima i sl. Znanja stečena na ovaj način često pokrivaju mnoge oblasti, uz nedostatak sistematičnosti i razumevanje tehnika i postupaka. Online kursevi i škole ovog tipa podrazumevaju daleko veći stepen motivacije i samoorganizacije učenika, nego u realnim i kontrolisanim uslovima učenja.

Ukoliko se odlučite za neki vid neformalnog obrazovanja, važno je upoznati se sa planom i programom škole, pogledati ostvarene rezultate učenika koji su školu već završili, kao i stručnot predavača koji vode obuku.

Web dizajn kao profesija budućnosti
Web dizajn je veoma popularna i tražena delatnost današnjice, koja pokazuje rastući potencijal.

Web je veoma živ medij koji se razvija tehnološki i estetski - način korišćenja i kreiranja web-a će se zasigurno menjati u budućnosti, ali potreba za web dizajnerom kao osobi koja kreira vizuelni interfejs, tek dobija svoje značenje. Veliki izazovi nas očekuju - interakcija, korisnički orijentisan dizajn i modularan dizajn su samo neki od pojmova koji predstavljaju fokus aktuelnih istraživanja u oblasti web dizajna.